Najważniejsze cechy kredytu

W życiu są wzloty i upadki, każdy z nas o tym wie. Czasami w trakcie upadku potrzebny jest zastrzyk gotówki lub po prostu wszystko dzieje się normalnie, ale potrzebne jest nam trochę dodatkowej gotówki. W dzisiejszych czasach dostęp do pieniędzy nie jest specjalnie trudny. Nasz bank może nam udzielić pożyczki w kilka minut, a każdy inny bank prawdopodobnie uwinie się z procesem decyzyjnym w jeden dzień.

Szybko oczywiście nie zawsze znaczy korzystnie dla nas. Za każdym razem trzeba poświęcić trochę czasu dla znalezienia odpowiedniej dla nas propozycji skupiając się na najważniejszych cechach. Na początek warto podkreślić, że pożyczamy pieniądze i pieniądze będziemy zwracać. Jest to truizm, ale istotny. Pieniądze będziemy zwracać według określonego z góry w umowie pożyczki harmonogramu, nie według własnego widzimisię, co też jest bardzo istotne zwłaszcza przy chęci wcześniejszej spłaty pożyczki.

Niektóre kredyty mogą być przyznane tak po prostu, bez określonego celu. Inne mają ściśle określony cel. Jeśli mamy do czynienia z drugą z tych opcji, wydanie pieniędzy na niewłaściwy cel spowoduje wypowiedzenie przez bank umowy kredytu. Kolejna kwestia to fakt odpłatności umowy kredytu. Niemal zawsze bank pobierze opłatę za udzielenie nam kredytu, czyli prowizję. Będzie też wymagał spłacania odsetek od udzielonych nam pieniędzy. W umowie pożyczki może być też przewidziany zastaw, który zostanie przez bank skonfiskowany, jeśli nasze zobowiązania nie będą realizowane w terminie.

Pożyczka czy kredyt to określenia bardzo szerokie, które tak naprawdę nie powinny być używane zamiennie, ale w praktyce tak się niestety dzieje. Powoduje to pewne komplikacje, ponieważ utrudnia rozpoznanie, z jakim konkretnie produktem bankowym mamy w danej chwili do czynienia. Każda konkretna pożyczka będzie miała swoje dokładne cechy oraz będzie pełniła trochę inne funkcje. Najważniejsza funkcja pojawia się zawsze. Jest to kwestia funkcji kreacji pieniądza, ponieważ każda pożyczka to nowe pieniądze na rynku.

Pożyczka ma też funkcję płatniczą, ponieważ pozwala kredytobiorcy na spłacenie jego zobowiązań i zaciągniecie ewentualnie nowych. Inna możliwa funkcja kredytu to funkcja finansowa, czyli możliwość sfinansowania różnych przedsięwzięć za uzyskane pieniądze. Można nawet mówić o funkcji kontrolnej pożyczek. Za pomocą małych pożyczek bank bada, czy jesteśmy osobami godnymi przyznawania nam większych pieniędzy.

Na koniec warto wspomnieć, ze kredyt może mieć charakter jednorazowy (nieodnawialny) lub odnawialny.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz