Finansowanie zewnętrzne firm – kredyty inwestycyjne

Kiedy firma stara się w banku o kredyt inwestycyjny, stara się o uzyskanie finansowania konkretnego przedsięwzięcia. Chodzi o to, by firma była w stanie sfinansować zakup jakiegoś elementu majątku, dzięki któremu będzie potem mogła zarabiać. Są to najczęściej nieruchomości (kupowane lub budowane), maszyny czy cokolwiek innego, na przykład prawa niematerialne. Ważne jest, by był to element majątku firmy, który w razie czego można upłynnić.

Kredyty inwestycyjne

Kredyty inwestycyjne są zazwyczaj przyznawane na dość długi czas. Zazwyczaj jest to co najmniej 1 rok, a maksymalny cza s to zwykle 20 lat. Banki nie wymagają najczęściej własnego wkładu przy takich kredytach i nie ograniczają za bardzo walut, z których można skorzystać. Ogólnie rzecz biorąc, uzyskanie kredytu inwestycyjnego nie jest specjalnie trudne. Trzeba tylko mieć odpowiednie dokumenty.

Do dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu inwestycyjnego zaliczają się przede wszystkim dokumenty identyfikujące spółkę, czyli wyciąg z KRSu, NIP, REGON i podobne kwestie. Bardzo ważne są dokumenty finansowe firmy informujące o jej sytuacji finansowej. Wielkie znaczenie ma oczywiście sam plan, w oparciu o który firma chce inwestować. Jeśli jest on sensowny, bank zaproponuje kredyt, ale firma będzie musiała jeszcze przedstawić dokumenty ustanawiające zabezpieczenie kredytu, na przykład udowodnić posiadanie nieruchomości, które w razie niewypłacalności bank zajmie. Mogą to być też na przykład środki na rachunkach bankowych. Banki wymagają ponadto także informacji od ZUS i Urzędu Skarbowego, że firma nie zalega z żadnymi opłatami.

Kredyty inwestycyjne mogą być wypłacane jednorazowo lub w transzach, co ma wpływ na koszt kredytu oraz na to, jak będzie on potem wykorzystywany.

Kredyty technologiczne

W pewnym sensie odmianą kredytu inwestycyjnego jest kredyt na wdrażanie nowych technologii. Najogólniej rzecz biorąc, jest to kredyt inwestycyjny wspierany przez państwo, ponieważ jest zaciągany na rozwój nowych technologii. Cześć odsetek spłacać będzie bank państwowy zasilany przez środki europejskie.

Uzyskiwanie takiego kredytu nie jest dużo trudniejsze od dostania kredytu inwestycyjnego. Różnica polega głównie na tym, że trzeba udowodnić innowacyjny charakter swojej inwestycji i zaprezentować dokładny biznesplan, który obejmuje wykorzystanie tej technologii. Po uzyskaniu wstępnej decyzji banku komercyjnego o udzieleniu finansowania przedsiębiorca zgłasza się do banku państwowego i składa wniosek o tak zwaną premię technologiczną, co znacznie zmniejsza koszty kredytu.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz