JASON STATHAM. Archetyp męskości

Jason Statham urodził się w Londynie 12 września 1967 roku. Urodził się w Sydenham, gdzie poznał Viniego Jonesa, piłkarza i aktora, z którym nadal spotykał się na planie filmowym. Od dzieciństwa pasjonował się sportem: gimnastyką, piłką nożną, a potem sztukami walki. Wszystko to pomogło mu wypracować silną sylwetkę. Zakochał się w nurkowaniu. Dzięki ciężkim treningom i systematyczności przez 12 lat był członkiem brytyjskiej kadry narodowej w nurkowaniu. Był również reprezentantem Anglii na Mistrzostwach Świata w nurkowaniu w 1992 roku, gdzie zajął 12 miejsce. Został również wybrany do kadry olimpijskiej. Czytaj na: https://spokeo.pl

Zaczynał jako uliczny handlarz podrobioną biżuterią i perfumami. Jednak jego ciało i wyrazista uroda sprawiły, że został aktorem teatrów ulicznych i modelem. Jego przepustką do sławy był udział w reklamie odzieży French Connection, dzięki czemu został zauważony przez Guy'a Ritchie, który przygotowywał się do nakręcenia swojego filmu fabularnego.

"Lock, Stock and Two Smoking Barrels" lub, jak kto woli, "Torts", był genialnym debiutem Ritchiego. Był to ogromny sukces w Anglii i iskra, która sprawiła, że Ritchie został zauważony. Historia czterech przyjaciół, którzy muszą spłacić kartę należną lokalnemu dilerowi narkotyków, przeplatała się z historiami dwóch odmieńców, egzekutora i jego syna oraz wątkiem dwóch starych karabinów. Film ten pokazał zdolność Ritchiego do żonglowania formami. Ten dziwaczny miks fabularny - mieszanka czarnego humoru i filmu gangsterskiego - został doprawiony świetnym montażem, kilkoma efektownymi sztuczkami realizatorskimi i doskonałym doborem muzyki. W niektórych kręgach stał się filmem kultowym. Do roli ojca głównego bohatera reżyser wybrał nieznanych aktorów i debiutantów. To był świetny pomysł. Można było identyfikować się z bohaterami bez znajomości ich nazwisk (o ile można się identyfikować z przebiegłymi złodziejami czy handlarzami narkotyków). Kliknij tu: Jason Statham

Statham wcielił się w rolę Bacona, przyjaciela głównego bohatera filmu. Choć nie była to duża rola, to trzeba przyznać, że Statham z łatwością wcielił się w postać londyńskiego cwaniaka. Jego brytyjski akcent, ogolona głowa i mimika twarzy sprawiły, że się wyróżniał. Miał też kilka świetnych tekstów i lekkość, która go wyróżniała. Guy Ritchie zaangażował go nawet do roli w swoim drugim filmie. Statham wystąpił w filmie "At Any Price" z Ja Rule, o którym nie warto wspominać.

Po udanym debiucie, naturalnym było, że reżyser zostanie podpisany przez dużą wytwórnię. Rok później doczekaliśmy się "Przekrętu", który został zrealizowany przez Columbia Pictures.

aktor


Ritchie ponownie wprowadził nas do londyńskiego podziemia i ponownie podzielił fabułę na wiele części. W tej pokręconej opowieści pojawia się promotor bokserski i jego brat, a także bukmacherzy, Żydzi i Cyganie. Reżyser stosuje montaż i pracę kamery w stylu Tarantino. Wstawia postacie, dzieli ekran na wiele części i wykorzystuje nagrania z monitoringu. W tle słychać Oasis i The Stranglers. Gwiazdą Gypsy Mickey był Brad Pitt, wielki aktor. Jednak wielu aktorów z pierwszego filmu wciąż było na liście płac. Jednym z nich był Jason. Wciela się on w rolę narratora i jest jednym z głównych bohaterów, pechowym promotorem bokserskim. Spisuje się świetnie, mimo że jego rola jest bardzo podobna do tej z "Porachunków". Jego ostre poczucie humoru, cynizm i to, że oglądamy twardziela z zasadami sprawia, że od razu kupujemy jego postać. Widać, że jest autentyczny, a londyńskie ciemne zaułki to jego naturalne środowisko.

Po raz pierwszy Jason został zauważony przez "Torty", "Przekręt" i "Tylko jeden" w 2001 roku. W 2001 roku wystąpił w trzech produkcjach: "Last Chance Match", "Only One" i "Ghosts of Mars". Pierwszy film był dobry. Statham wcielił się w rolę Monka, niestabilnego psychicznie i trudnego do opanowania więźnia. Przełom nastąpił w 2002 roku wraz z premierą "Transportera" Luca Bessona.

Tłuste lata

Frank Martin, były komandos dorabia do wojskowej emerytury pracując jako kurier. W swojej pracy kieruje się trzema prostymi zasadami. Podczas jednej z akcji przypadkowo zagląda do paczki i odkrywa, że zawiera ona towar z Azji. Musi wykorzystać wszystkie swoje umiejętności, aby przeżyć.

"Transporter" w reżyserii Coreya Yuena okazał się być dobrym filmem akcji. Miał prostą fabułę, kilka szablonowych postaci, dynamiczny montaż i kilka efektownych scen. Statham był pierwszą osobą, która została obsadzona w samodzielnej roli głównej. Jego charakterystyczny styl aktorski stworzył postać twardą, ale zdolną do emocjonalnych zachowań i ludzkich odruchów. Jego Frank to typowy bohater akcji, który mimo, że nie chce, wpada w wir wydarzeń, z którymi musi sobie poradzić. W odegraniu tej roli pomogła mu fizjonomia Stathama oraz jego atletyczne umiejętności. On też wykonał większość akrobacji, walk i innych choreografii. Film został tak dobrze przyjęty, że Besson zaczął dostawać kolejne propozycje.

W 2003 roku zagrał w remake'u "The Italian Job", angielskiego klasyka z 1969 roku. Reżyserem filmu był Peter Collinson. Film zebrał doskonałe recenzje, a Jason wystąpił w nim jako Rob, utalentowany kierowca rajdowy, który przyciąga kobiety jak magnes. Nie powinno to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę jego wygląd fizyczny.

Pojawił się w epizodycznej roli u boku Toma Cruise'a i Jamiego Foxxa w "Zakładniku" Michaela Manna, a w 2004 roku wystąpił w "Komórce" u boku przyszłego Kapitana Ameryki - Chrisa Evansa. Ta nokijska "reklamówka" była jego drugim występem. "Komórka" to typowy film akcji, który przepełniony jest kliszami i szerokim wachlarzem nieprawdopodobnych sytuacji. Warto jednak zauważyć, że Jason występował w swojej pierwszej roli czarnego charakteru. Pokazał, że można zagrać dwie zupełnie odrębne postacie za pomocą tych samych narzędzi i jeszcze zrobić to dobrze.

Rok 2005 był dla naszego bohatera bardzo pracowity. Wziął udział w czterech produkcjach. Obrazem, który udowodnił, że potrafi grać w kinie akcji był "Londyn", w którym ponownie spotkał Evans i stworzył z nią duet. Zagrali dwóch mężczyzn, którzy poprzez narkotyki i alkohol dyskutują o Bogu, filozofii i relacjach damsko-męskich na imprezie pożegnalnej jednej ze swoich byłych. To był przekonujący występ. Statham, który nie jest zarośnięty ani łysy, pokazał, że potrafi wcielić się w role, które wymagają od niego czegoś więcej niż tylko kilku kopnięć i ciosów. Jego bohater, bankier po czterdziestce, to także doświadczony człowiek z dużym doświadczeniem życiowym. Fantastyczne były sceny, w których bohaterowie kłócili się między sobą. Widać, jak J. potrafi swobodnie i naturalnie odgrywać różne emocje. Film, choć nie został dobrze przyjęty przez krytyków, zdobył sobie wielu wielbicieli ze względu na tematykę i brak moralizatorstwa, a przede wszystkim dlatego, że pokazał J. w nieco innym świetle.

Statham wystąpił również jako zły aktor w "Chaos Theory", filmie o złej akcji. Statham pojawił się również w "Chaos Theory", złym filmie akcji, gdzie partnerował Wesleyowi Snipesowi. Pojawił się także w "Transporterze 2", w którym ponownie wcielił się w rolę Franka Martina. Obie produkcje nie zrobiły na nim wrażenia. Reżyser zaproponował mu szansę na rehabilitację. Guy Ritchie zaangażował go ponownie i obsadził w "Revolverze", który był zbyt skomplikowany, chaotyczny i trudny. Film był trudny w odbiorze, a krytyków nie zachwycał jego niejasny montaż czy dziwaczne animowane wstawki, które wyglądały jak prosto z kreskówki. Również pseudofilozoficzny bełkot, którym przesycone były cytaty co pięć minut, sprawiał, że film był niesmaczny zarówno dla widzów, jak i dla twórców. Scenariusz został napisany przez Ritchiego i Bessona, którzy mieli zbyt dużą obsesję na punkcie abstrakcji. Statham dał świetny występ. Znów został odmieniony fizycznie, tym razem z długimi włosami i gęstymi wąsami. To pokazało, że potrafi wczuć się w postać i dobrze wyrazić siebie, szczególnie w scenach jego wewnętrznej walki z alter ego. Widzimy, jak z agresywnego narratora przeistacza się w spokojnego i zrównoważonego człowieka. On podżega, on prowokuje. To może się niektórym podobać. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że rola Ritchiego uratowała mu życie.

Rok 2006 był wielkim rokiem dla "Adrenaliny", mocno przerysowanego, groteskowego i niesamowicie dynamicznego filmu akcji ociekającego testosteronem i... no właśnie, adrenaliną. Jason wciela się w rolę Cheva Cheliosa, zabójcy, któremu zapłacono za porzucenie dotychczasowej pracy. Jego nagła decyzja nie została dobrze przyjęta przez niektórych ludzi. Bohater budzi się, by odkryć, że jego ciało zostało zainfekowane toksyczną substancją, która zatrzyma bicie jego serca. Można temu zapobiec jedynie poprzez utrzymywanie adrenaliny na stałym poziomie. Film okazał się ogromnym sukcesem i cieszył się dużym poparciem. Mimo, że nie była to ambitna produkcja, był to film bardzo rozrywkowy. Statham wcielił się w rolę cynicznego osiłka, który ma dobre serce. Jednak te cechy charakteru nie są w tym filmie ważne. Trudno pojąć, co nasz Anglik, barczysty mężczyzna, robi na ekranie. Parzy sobie ręce, jeździ w szpitalnej piżamie na motorze i uprawia seks w chińskiej dzielnicy. Wszystko to okraszone jest szybką muzyką i montażem rodem z MTV. Choć rola ta nie wymagała wielkiego talentu aktorskiego, była żywa i sugestywna. Niestety, wydawało się, że kariera aktora jest na skraju eksplozji.

Zmęczenie materiału

Jason był również częścią "Adrenaliny", świetnego filmu w latach 2006-2009. Wystąpił w dziewięciu filmach, z których tylko dwa można uznać za udane.

Wszystko zaczęło się od zupełnie niepotrzebnego remake'u "Różowej Pantery", w którym wystąpił Steve Martin. Statham był tylko częścią epizodu. Krytycy uznali jednak film za zupełnie niepotrzebny i został on następnie anulowany. Statham wystąpił w 2007 roku w filmowej adaptacji gry komputerowej Dungeon Siege: In the Name of the King, wyreżyserowanej przez Uwe Bolla, który znany jest z tego, że jest najgorszym reżyserem na świecie. Film nie dość, że był fatalny, to jeszcze "aktorstwo" Stathama ograniczało się do serii markowych kopniaków. Produkcja okazała się finansową katastrofą (co w przypadku reżysera nie powinno nikogo dziwić). Zarobiła około 13 milionów przy budżecie 60 milionów dolarów, bijąc na głowę zarówno krytyków, jak i publiczność.

Jet Li i J. również pozostawili wiele do życzenia. Ich drugi film, "The Assassin", również był rozczarowującą produkcją. Był to przeciętny, przewidywalny film akcji, który przypominał wiele innych dostępnych na rynku. Sam aktor był robotem, działającym na autopilocie, kopiującym swoje role, ale bez żadnego zaangażowania.

Więcej na: https://spokeo.pl/plotki

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz