Przygotuj się na ciężką zimę — ogranicz wydatki na ogrzewanie

Tegoroczna zima może być jedną z najtrudniejszych od lat. Wzrost cen prądu, gazu, węgla, pelletu i drewna przełoży się znacząco na domowe wydatki. Jeśli jednak rozsądnie przygotujesz się do nadchodzącego sezonu grzewczego, możesz je ograniczyć. Podpowiemy Ci, jak przygotować dom, ale także system ogrzewania, by nie narzekać na zimno ani na wysokie rachunki. 

Szczelne drzwi i okien

Czasami, żeby zaoszczędzić, trzeba najpierw pieniądze wydać. Z taką sytuacją mamy do czynienia, kiedy w domu albo w mieszkaniu znajdują się stare okna lub drzwi, przez które ucieka ciepło z mieszkania. Możesz więc dokupić uszczelki i nawet samodzielnie wymienić stare na nowe, oklejając futryny i skrzydła okienne. Co więcej, jeśli czujesz chłód od progu drzwi wejściowych czy balkonowych, za niewielkie pieniądze kupisz uszczelniacze, które możesz ułożyć w wejściu na noc. 

Pamiętaj jednak, że w mieszkaniu musi być wentylacja. Nie zaklejaj więc kratek wentylacyjnych, zwłaszcza w kuchni i łazience, bo doprowadzisz do rozwoju grzybów, pleśni i zwiększysz ryzyko zatrucia czadem, jeśli w mieszkaniu korzysta się z gazu, opala dom węglem, drewnem czy pelletem. Jeśli wietrzysz pomieszczenia, a jest to czynność zalecana, rób to krótko, przez kilka-kilkanaście minut. Wcześniej wyłącz ogrzewanie. 

Nie przegrzewaj mieszkania

Polacy przegrzewają swoje mieszkania. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić 16-18 stopni, a tymczasem w wielu domach przekracza 20 stopni Celsjusza. Tylko w łazience można utrzymywać temperaturę 22-24 stopnie, ale nie trzeba tego robić cały czas. Wystarczy, że podkręcimy kaloryfer w godzinach, kiedy więcej osób o tej samej porze bierze prysznic czy kąpiel. Przegrzewanie pomieszczeń nie tylko niekorzystnie odbija się na zdrowiu, powodując spadek odporności i częstszą zapadalność na przeziębienia, ale także znacząco podnosi koszt ogrzewania. 

Warto na początku sezonu grzewczego obniżyć temperaturę o 1-2 stopnie. Jeśli będziesz czuć się komfortowo, możesz obniżyć ją o jeszcze jeden stopień albo pozostawić na takim poziomie przez całą zimę. Każdy stopień niżej generuje około 7% oszczędności na ogrzewaniu. Jeśli mieszkasz w bloku, w którym wcześnie włączane jest ogrzewanie, możesz je całkowicie wyłączyć i zacząć dogrzewać, dopiero kiedy poczujesz dyskomfort. 

Korzystaj z regulatora temperatury

Aby utrzymywać w pomieszczeniu optymalną temperaturę, korzystaj z urządzeń grzewczych wyposażonych w regulator temperatury. Regulator w połączeniu z czujnikiem temperatury włącza i wyłącza system grzewczy. Na przykład, kiedy masz elektryczne ogrzewanie podłogowe, regulator temperatury montowany jest na ścianie. W zależności od tego, który model wybierzesz, możesz ustawić ręcznie oczekiwaną wartość albo przy pomocy aplikacji. Jeśli pomieszczenie nagrzeje się do wybranej temperatury, maty przestaną pracować, dopóki temperatura nie spadnie. Dzięki temu pobierają prąd wyłącznie wtedy, kiedy trzeba dogrzać pomieszczenie. 

Zaawansowany regulator temperatury można także zaprogramować na cały tydzień. Będzie on włączał ogrzewanie w określonych godzinach, np. rano, gdy domownicy wstają, krzątają się po domu, korzystają z łazienki oraz po południu, gdy wrócą z pracy i szkoły. W ciągu dnia, kiedy mieszkanie jest puste, często nie ma potrzeby dogrzewania. Regulator temperatury daje pełną kontrolę nad pracą urządzeń grzewczych, nie tylko mat elektrycznych, ale także wodnego ogrzewania podłogowego czy grzejników. Takie urządzenia, dostosowane do pracy z różnymi systemami ogrzewania, proponuje polski producent Thermoval. Na stronie marki oraz w sieci dystrybucji możesz zamówić wybrany regulator temperatury: manualny, z ekranem LCD, jak i sterowany telefonem (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/regulatory-temperatury-i-czujniki/)

 

Zrób przegląd instalacji grzewczej przed każdym sezonem

Zanim temperatury powietrza na zewnątrz zaczną spadać, zadzwoń po serwisanta, który sprawdzi, czy instalacja grzewcza działa poprawnie, czy sprawność kotła utrzymuje się na wysokim poziomie oraz, czy ogrzewanie jest bezpieczne. Przegląd instalacji i urządzeń grzewczych jest też ważny dla bezpieczeństwa domowników. 

Serwis nie jest potrzebny, jeśli korzystasz z ogrzewania elektrycznego, np. podłogowego albo wykorzystujesz grzejniki na prąd. 

Korzystaj ze słońca

Jeśli Twoje mieszkanie jest wyeksponowane na południe, na pewno jest cieplejsze od takiego z oknami od północy, wschodu czy zachodu. Zawsze jednak korzystaj z możliwości dogrzania go słońcem i odsłaniaj okna, kiedy pogoda dopisuje. Natomiast w pochmurne, zimne, wietrzne dni i noce zawieszaj w oknach grube zasłony, by ograniczyć uciekanie ciepła przez szyby.

Korzystać ze słońca możesz także, montując instalację fotowoltaiczną. Własna elektrownia słoneczna może zasilić nie tylko domowe urządzenia, ale także zapewnić ciepło. Jeśli kupisz elektryczne maty grzewcze i grzejniki na prąd do domu z instalacją fotowoltaiczną, możesz całkowicie wyłączyć albo ograniczyć użytkowanie pieca gazowego, węglowego lub na inne paliwo.

Artykuł partnera

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz