Kredyt hipoteczny na budowę domu i zakup mieszkania - charakterystyka

Gdy analizujemy kredyt hipoteczny na budowę domu oraz ten, który bierze się, aby zakupić mieszkanie, często dochodzimy do wniosku, że nie może być pomiędzy nimi szczególnie wielu różnic. W obu przypadkach mówimy przecież o rozwiązaniach typowych, które pozwalają na sfinansowanie wybranego przez nas rodzaju nieruchomości, w którego posiadanie chcemy wejść.

Okazuje się jednak, że różnice pomiędzy nimi istnieją. Co więcej, maja naprawdę duże znaczenie i już choćby dlatego warto mieć świadomość tego, że istnieją. Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy bank udzieli nam kredytu hipotecznego na budowę domu, musimy mieć świadomość tego, że kluczem do naszego sukcesu jest przede wszystkim akt własności gruntu. Jeśli go nie posiadamy, nasze szanse na kredyt nie są duże, a banki, które zdecydują się na taki krok, na pewno nie przyznają nam oczekiwanego wsparcia na szczególnie korzystnych warunkach.

Działka jest w takim przypadku zwykle traktowana w kategoriach wkładu własnego właściciela, jej posiadanie sprawia więc, że kredyt jest lepiej zabezpieczony. Okazuje się zresztą, że nie jest to jedyny dokument, którego może od nas oczekiwać bank. Jego pracownik z pewnością upomni się także o decyzję o warunkach zabudowy oraz o zaświadczenie o tym, jakie jest przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Bank będzie też wymagać od nas samego pozwolenia na budowę, a to wymagać będzie choćby zgody na wykonanie odpowiednich przyłączy. Niezbędny okaże się też projekt domu oraz kosztorys zrobiony na jego podstawie. Może się wydawać, że procedura związana z przyznaniem kredytu hipotecznego na budowę domu jest niepotrzebnie szczegółowa, okazuje się jednak, że znajduje uzasadnienie. Problemem, przed jakim stają banki, jest oszacowanie kwoty, jaka jest niezbędna do budowy domu, trudniej jest też ocenić, jaka będzie rzeczywista wartość tego rodzaju inwestycji.

Jeśli więc staramy się o kredyt na mieszkanie, możemy mieć pewność, że będzie to czynność znacznie mniej skomplikowana. W tym przypadku kluczowe znaczenie dla banku ma nasza zdolność kredytowa, a także to, jakim wkładem własnym jesteśmy w stanie dysponować. Odwiedzając bank powinniśmy zabrać też ze sobą umowę przedwstępną, jaką zawarliśmy z osobą zdecydowana na sprzedanie nam mieszkania, zawarte są w niej bowiem zarówno informacje dotyczące charakteru mieszkania, jak i jego cena. Co ważne, różnice dotyczą także samej wypłaty kwoty, o jaką wnioskowaliśmy. Kredyt mieszkaniowy jest wypłacany w jednej transzy, a ten, który przeznaczony jest na budowę – w transzach zależnych od tego, jak postępuje inwestycja.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz