Wybór najlepszej lokaty bankowej
Lokaty w banku to jeden z bezpiecznych, mało ryzykownych sposobów inwestowania pieniędzy. Warto jednak dobrze czytać się w oferty – nie każda lokata przyniesie taki sam zysk. Co więcej, nie tylko wysokość oprocentowania mówi o tym, jak dużo można na danej lokacie zyskać.
Warto też wrócić uwagę na to, jak naliczane są odsetki, jak długi jest okres depozytu oraz jaka panuje sytuacja na rynku w momencie zakładania lokaty. Istotny może się też okazać rodzaj oprocentowania, jako drugi parametr zaraz koło jego wysokości. Czemu warto się więc szczególnie bacznie przyglądać, wybierając dla siebie najatrakcyjniejszą lokatę bankową?
Sytuacja na rynku
To informacje, które zawsze warto mieć. Stopy procentowe są ustalane odgórnie przed Radę Polityki Pieniężnej. Przy odrobinie wiedzy można spróbować trafnie przewidzieć, jakie będą ich wysokości, a co za tym idzie, jakie lokaty opłacają się na przyszłość. Taki wzrost opłacalności idzie w parze na przykład z rosnącą inflacją. Początkowo dane finansowe mogą się wydawać niejasne, jednak z czasem i wraz z cierpliwą obserwacją stają się nieocenionym źródłem informacji.
Ile trwa lokata?
Im dłużej pieniądze przebywają na lokacie, tym większy zysk. Długoterminowa lokata jest najbardziej opłacalna, wiąże się jednak z dłuższym czasem niedostępności środków. W przypadku wcześniejszej wypłaty klient traci odsetki. Czasami banki oferują krótkie, wysoko oprocentowane lokaty dla nowych klientów, warto więc śledzić sytuację i przemieszczać swoje środki. Założenie konta (warunek uczestnictwa w promocji) zwykle nic nie kosztuje, a przy tym można skorzystać z kilku takich ofert, lokując pieniądze na przykład na miesiąc kolejno w różnych bankach. Taki sposób zarabiania wymaga nieco elastyczności i zainteresowania rynkiem finansowym, jednak to właśnie te cechy stanowią jeden z filarów skutecznego zarabiania na inwestowaniu.
Jaki typ oprocentowania?
Istnieją dwa typy oprocentowania lokaty bankowej. Zmienne charakteryzuje się możliwością zmiany wysokości oprocentowania w czasie trwania lokaty. Z kolei stałe gwarantuje jej niezmienność. To, który z typów oprocentowania jest najkorzystniejszy, zależy na przykład od sytuacji na rynku. Wszystko zależy od stanu inflacji oraz od tego, jak będzie zmieniało się oprocentowanie. Warto orientować się, jakie stawki ustaliła aktualnie Rada Polityki Pieniężnej, oraz jak wygląda stopa referencyjna. Jest to pojęcie określające warunki, na jakich Narodowy Bank Polski pożycza bankom pieniądze i jak wiele płaci za depozyty. Ostatecznie, banki jako instytucje kierują się głównie własnym interesem.
Komentarze (0)