Kredyt gotówkowy – czy warto?

Kredyty hipoteczne są często koniecznością w dzisiejszym świecie. Mieszkania czy domy kosztują zbyt wiele, by przeciętny obywatel mógł odłożyć pieniądze na ich sfinansowanie. Jednak oprócz kredytów hipotecznych są także kredyty gotówkowe, często nadużywane i brane na wyrost, bez palącej potrzeby. Warto zastanowić się nad taką decyzją.

Promocje - czy opłacalne?

Najniższe raty na rynku, zerowe oprocentowanie czy zwrot raty to tylko kilka z promocji, jakimi banki próbują ściągnąć na siebie uwagę klientów. Branie kredytu gotówkowego jest dziś popularnym, łatwym sposobem na sfinansowanie nowego sprzętu AGD, RTV, samochodu. Wielu klientów zaciąga go bezrefleksyjnie, nie zastanawiając się przedtem, czy możliwym jest otrzymanie czegoś za darmo od banku. W rzeczywistości nie jest to możliwe – bank na kredycie musi zarobić, a każdy kredyt to obciążenie, często spłacane długo po tym, jak sprzęt przestanie cieszyć lub zostanie wymieniony na nowy. Co więcej, sprzęty te nie zyskują na wartości z biegiem czasu, wręcz tracą, przez co trudno jest je nazwać inwestycją. Warto zwrócić uwagę na to, że kredyt nie kosztuje tyle, ile przedmiot w sklepie – do ostatecznej kwoty dochodzi także oprocentowanie, które znacząco ją podnosi, szczególnie gdy zobowiązanie spłaca się długo.

Lepiej poczekać

Wniosek jest bardzo prosty – w większości sytuacji kompletnie nie opłaca się brać kredytu gotówkowego, by kupić nowy samochód, większy telewizor, większą lodówkę. To jedynie potęguje potrzebę posiadania coraz nowszych rzeczy, które z kolei dają złudne poczucie wysokiego statusu materialnego. Nic bardziej mylnego – gdy w salonie stoi najnowszy telewizor, raty kredytu stale uszczuplają domowy budżet. O wiele lepszym wyjściem jest znalezienie sposobu na zaoszczędzenie lub dorobienie potrzebnej kwoty. Przez ten czas chęci i zachcianki mogą się zmienić, a gdy nie ulegną zmianie, będzie można z czystym sumieniem kupić coś za posiadane już, nie pożyczone pieniądze. Wbrew pozorom, kredyty gotówkowe nie stanowią wcale szansy na poprawę życia i podniesienie swojego statusu, wręcz przeciwnie – potrafią nawet pogrążyć w spirali długów, szczególnie w dobie szybkich pożyczek bez większych zobowiązań.

Pożyczki bez oczekiwania

To szczególny, choć coraz popularniejszy sposób zapożyczania się bez konieczności oczekiwania na decyzję, dostarczania dokumentów, udowadniania zdolności kredytowej. Zwykle wystarczy dowód osobisty. Takie kredyty są jednak obłożone ogromnym oprocentowaniem. W dodatku łatwość ich zaciągania powoduje ryzyko popadnięcia w kłopoty. Kredyty gotówkowe powinny więc być ostatecznością.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz