Różnice pomiędzy kartami debetowymi i kredytowymi

Karty debetowe i płatnicze trudno jest rozróżnić, jeśli tylko rzuci się na nie okiem, chociaż i po wyglądzie można ustalić, która jest która. Najważniejsze są jednak nie różnice związane z ich wyglądem, ale kwestie odnoszące się do korzystania z nich w celu, do jakiego zostały powołany.

Karty debetowe są wydawane jako uzupełnienie konta bankowego i służą jako łatwiejszy sposób wykonywania przelewów z niego nawet dla osób niepełnoletnich, jeśli odpowiedniej zgody udzielili jej opiekunowie. Karta kredytowa to osobny produkt bankowy, który banki oferują jedynie wybranym osobom, chociaż oczywiście nie są przesadnie wybredne.

Podstawowa różnica między kartami polega na tym, że płacąc kartą debetową dokonuje się płatności z własnego konta na własny rachunek, a w przypadku karty kredytowej zleca się zapłacenie za daną rzecz bankowi jego pieniędzmi, po czym w określonym czasie posiadacz karty musi się z bankiem rozliczyć. Zapłata kartą debetową jest możliwa tylko wtedy, kiedy na naszym koncie są środki. Karty kredytowe mają swoje limity i nie są one zależne od salda jakiegokolwiek rachunku.

W praktyce karty debetowe są jedynie ułatwieniem sposobu korzystania z naszych pieniędzy. Równie dobrze moglibyśmy iść do bankomatu, wyciągnąć pieniądze i następnie zapłacić nimi przy kasie w sklepie. Karta kredytowa to zupełnie inna kwestia, ponieważ za każdym razem, kiedy z niej korzystamy, zaciągamy pożyczkę w banku. Jest ona nieoprocentowana do dnia rozliczenia, ale jest to najnormalniejsza w świecie pożyczka gotówkowa i bank określa limit, ile maksymalnie ta pożyczka może wynosić. Procedura uzyskania karty kredytowej jest bardzo podobna do procedury uzyskania pożyczki gotówkowej, ponieważ bank musi mieć pewność, że oddamy mu pożyczane w ten sposób pożyczone pieniądze. Dlatego na przykład Biuro Informacji Kredytowej może być poważną przeszkodą w jej otrzymaniu, jeśli figurujemy tam jako dłużnik. Najniższe limity na karcie to zaledwie kilkaset złotych, a najwyższe sięgają praktycznie nieograniczonych kwot.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz